Staff

Administration

Lada Fialova

Grant Manager
VBC2 / PG5

Ibolya Kellner

Controller
VBC2 / PG1

Anastasia Manina

Controller
VBC2 / PG1

Barbara Miksch

Administration
VBC2 / PG5

Veronika Murlasits

Administration
VBC2 / PG1

Michaela Thoß

Junior Grant Manager
VBC2 / PG5

Advanced Microscopy

Kareem Elsayad

Core Facility Head
MFPL 00 / 1.108

Juraj Gregan

Visiting Scientist
VBC6 / K290

Elisabeth Holub

Hamid Keshmiri

Research Technician
VBC6 / K290

Edmundo Ricardo Sanchez Guajardo

R&D Scientist
MFPL 00 / 1.108

Marek Suplata

R&D Scientist
MFPL 00 / 1.108

Lijuan Zhang

R&D Scientist
MFPL 00 / 1.108

Natascha Weinberger

Research Technician
MFPL 00 / 1.108

Bioinformatics and Scientific Computing

András Aszódi

Biocomputing Specialist
VBC2 / PG13

Sini Junttila

Bioinformatician
VBC2 / PG13

Manuel Pasieka

Software Engineer
VBC2 / PG13

Pedro Serrano Drozdowskyj

Software Engineer
VBC2 / PG13

Child Care Center

Dagmar Mirek

Head of Child Care Center
Solaris, MQM

Magdalena Basinka

Assistant Yellow Group
MQM Building

Dijana Biljecvic

Assistant Researcher Group
MQM

Barbara Chichalewska

Assistant Red Group
MQM

Maria Fuerst

Teacher Green Group
MQM

Dominic Hammer

Assistant Inventor Group
Solaris

Brigitta Hetzendorfer

Assistant Inventor Group
Solaris

Corinna Hochholzer

Deputy Head of CCC, Teacher Researcher Group
Solaris

Iwona Misiniec

Teacher Inventor Group
Solaris

Janina Neller

Assistant Inventor Group
Solaris

Paulina Palka

Kitchen Solaris
Solaris

Alexandra Purschke

Assistant Blue Group
MQM

Vanessa Salcher

Teacher Red Group
MQM

Marianne Schwab

Teacher Blue Group
MQM

Dragica Stefanovic

Teacher Discoverer Group
Solaris

Melanie Windhager

Teacher Red Group
MQM

Martina Zeininger

Assistant Researcher Group
Solaris

Correlated Multimodal Imaging Node Austria

Andreas Walter

Operating Director CMI

Tamina Laimer

Daria Meusburger

Trainee

Alina Psenicny

Electron Microscopy

Thomas Heuser

Core Facility Head
IMBA-GMI / 4.73.02

Marlene Brandstetter

Electron Microscopy Specialist
IMBA-GMI / 4.74.04

Nicole Fellner

Electron Microscopy Specialist
IMBA-GMI / 4.74.04

Sonja Jacob

Electron Microscopy Specialist
IMBA-GMI / 4.74.04

Harald Kotisch

Electron Microscopy Specialist
IMBA-GMI / 4.74.04

Susanne Reier

Histopathology

Tamara Engelmaier

Research Histotechnician
IMBA-GMI / 4.71

Julia Klughofer

Research Histotechnician
IMBA-GMI / 4.71

Agnieszka Piszczek

Research Histotechnician / Lab Manager
IMBA-GMI / 4.71

Mihaela Zeba

Research Histotechnician
IMBA-GMI/4.71

Metabolomics

Thomas Koecher

Core Facility Head

Clara Schramm

Nadine Blaha

Technician

Gerlinde Grabmann

Postdoctoral Scientist

Next Generation Sequencing

Andreas Sommer

Core Facility Head
VBC2 / PG4

Claudia Stocsits

Bioinformatician
VBC2 / PG4

Alexander Vogt

Sequencing Specialist
VBC2 / 1OG-10

Laura-Maria Bayer

Sequencing Specialist
VBC2 / 1OG-10

Carmen Czepe

Labmanager
VBC2 / 1OG-10

Heinz Ekker

Bioinformatician
VBC2 / PG4

Bartlomiej Gebarski

Sequencing Specialist
VBC2 / 1OG-10

Renate Landwehr

Sequencing Specialist
VBC2 / 1OG-10

Miriam Schalamun

Volodymyr Shubchynskyy

Sequencing Specialist
VBC2 / 1OG-10

Lisa Slama

Ido Tamir

Bioinformatician
VBC2 / PG4

Preclinical Imaging

Jelena Zinnanti

Core Facility Head
VBC 2 / PG 3

Jennifer Pizarro Pesado

MRI Technologist
Currently on leave

Lydia Zopf

MRI Technologist
IMBA-GMI / 4.11

Raphaela Hoefl

Trainee
IMBA-GMI / 4.11

Preclinical Phenotyping

Sylvia Badurek

Core Facility Head
VBC2 / PG2

Bruno Fontinha

Jernej Hren

Behavioral Specialist
VBC2 / PG2

Anna Jelem

Behavioral Specialist
Currently on leave

Klaus Kraitsy

Behavioral Specialist
VBC2 / PG2

Plant Sciences

Jakub Jez

Core Facility Head
VBC2 / PG3

Anneliese Auer

Senior Technician
VBC1 / 9.01

Stefanie Koemeda

Phenotyping Specialist
VBC2 / PG3

Anna Smolka

Jolanta Ambroz Kumorowski

Technician
VBC4 / 8.318

Protein Technologies

Peggy Stolt-Bergner

Core Facility Head
VBC2 / 1OG-05

Christian Aigner

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-06

Krzysztof Chylinski

Head of Genome Engineering Services
VBC2 / 1OG-07

Philipp Czermak

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-07

Ivan Hang

Karolina Hilse-Koller

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-07

Bhagyshree Jamge

Anita Lehner

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-06

Jana Neuhold

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-06

Eva-Maria Roesmann

Vera Karolina Schoft

Staff Scientist
VBC2 / 1OG-06

Arthur Sedivy

Laboratory Scientist
VBC2 / 1OG-06

Strategic Information Management

Thomas Micheler

Core Facility Head
VBC2 / PG7

Selina Brinnich

Software Engineer
VBC2 / PG7

Bernhard Muehl

Software Engineer
VBC2 / PG7

Simon Strobl

Software Engineer
VBC2 / PG7

Barbara Wohlmuth

Software Engineer
VBC2 / PG7

Vienna Drosophila Resource Center

Lisa Meadows

Core Facility Head
VBC2 / PG6

Reinhard Klug

Maintenance and Distribution Supervisor
VBC2 / PG6

Lydia Gaillard

Administration
VBC2 / PG6

Kristina Belogradova

Technician
VBC2 / PG14

Tamara Burger

Technician
VBC2 / PG14.1

Michaela Eckmann-Mader

Technician
VBC2 / PG14.1

Veronika Gahmel

Technician

Sofia Gally

Technician
VBC2 / PG14

Paula Helfenbein

Technician

Rainer Michael Keck

Technician
VBC2 / PG14.1

Alexander Koeck

Technician

Sonja Lang

Technician
VBC2 / PG14.1

Joanna Krystyna Morrobel-Peret

Technician
VBC2 / PG14.1

Barbara Christina Müllner

Technician
VBC2 / PG14.1

Irene Penzenauer

Technician
VBC2 / PG14

Bozana Petrovic

Technician

Elena Popowich

Technician
VBC2 / PG14

Carina Ripken

Barbara Ruplitsch

Technician
Currently on leave

Jadwiga Rybarczyk

Technician
VBC2 / PG14.1

Franziska Stransky

Technician

Alisher Tashpulatov

Technician
VBC2 / PG14

Nicole Teufl

Technician

Sandor Urmosi-Incze

Technician
VBC2 / PG14.1

Victoria Weissenboeck

Technician

Sabine Weissmayer

Technician
VBC2 / PG14.1

Svetlana Zorinyants

Technician
VBC2 / PG14.1
No results!